• ایران بست
  • ایران بست
  • ایران بست
  • ایران بست
  • ایران بست

بست چهارپیچ چیست؟

یکی از متداول ترین بست های فلزی در داربست ها بست های چهارپیچ می باشند. در هنگام خرید بست چهارپیچ باید دقت کافی را لحاظ کنید، چون استحکام داربست ها به میزان زیادی به بست ها تکیه دارد. در مواردی به دلیل سهل انگاری تولید کننده ها، بست ها خشک نا مرغوب و شکننده می باشند. در زمان سفارش بست های چهارپیچ آن را بر روی یک لوله داربستی امتحان نموده و حسابی سفت کنید تا از ترک نخوردن آنها در هنگام اجرای داربست مطمئن شوید.

 

در ایران، عموما در بیش از نود درصد از عملیات های ساخت و ساز که از داربست سنتی بهره می برند، از بست چهارپیچ استفاده می شود. بست های چهار پیچ متشکل از یک تنه و دو برگه می باشند.

در بست چهار پیچ برگه ها با دو پیچ بر روی لوله داربستی سوار می گردند. تنه و برگه بست های چهارپیچ از جنس چدن می باشد و تولید آنها به روش ریخته گری می باشد.

بست های چهارپیچ معمولا از جنس داکتایل تولید شده و در داربست نما برای اتصال این بست ها از دو لوله استفاده می گردد. وظیفه هر یک از برگه ها محکم نگه داشتن و اتصال لوله و تنه ی بست می باشد.

 

بست های چهار پیچ انواع مختلفی دارند:

بست چهارپیچ FB

بست چهارپیچ گردان

بست چهارپیچ FB

بست چهارپیچ FB متشکل از دو برگه، یک تنه، چهارعدد پیچ ، چهار عدد واشر و چهار عدد مهره ی دور FB می باشد. از این بست ها در سازه هایی که زاویه 90 درجه دارند استفاده می گردد. بست چهارپیچ FB در مقابل سایر بست ها فروش بیشتری داشته و در مقایسه با بست های چهارپیچ معمولی سبک تر می باشد.

 

بست چهارپیچ گردان

بست چهارپیچ گردان مثل بست های چهارپیچ دیگر دارای دوبرگه، یک تنه، چهار عدد پیچ، چهار عدد واشر و چهار عدد مهره می باشد. تنها جزء مازاد این نوع بست یک عدد پیم 16 در 28 می باشد که آن را از چهارپیچFB قابل شناسایی و جدا می سازد.

از بست های چهارپیچ گردان معمولا در پروژه هایی با زاویه ای کمتر از 90 درجه استفاده می شود. همچنین از این بست ها می توان در پروژه هایی که دارای انحنا هستند یا به اصطلاح گرد میباشند استفاده نمود. سالن اجرای کنسرت و یا صحنه ی اجرای تئاتر و همینطور حتی مخازن نفتی از جمله موارد استفاده ی بست های چهارپیچ دوار می باشند.

 خصوصیات بست چهارپیچ

 

دو لوله با قطر خارجی ۴۸٫۳ میلی متر را به صورت هم‌راستا یا قایم می‌تواند به هم وصل کند، کاربرد زیادی در زوایای عمود برهم دارد.
اتصال محکم با و بادوامی محسوب می‌شود.
از جنس فولاد با درصد کربن بالا که چدن نامیده می‌شود دلیل این‌که از چدن استفاده می‌شود این است که در محل اتصالات دو لوله که مرکز تجمع تنش می‌باشد اتصال باید شکل پذیری بالا داشته باشد که بتواند در مقابل فشار یا خمش یا پیچش ایجاد شده بتواند مقاومت کند و نشکند.
پرکاربردترین بست مصرفی در سا زه‌های داربستی و گلخانه‌ای دارد.

 


فولاد بست استاندارد :فولاد بست لواسانی

تهران،بازار آهن شادآباد ، بهاران 2 ، بلوک 26 ، پلاک 480
تلفن تماس : 66317632-021
021-66317630
تلفکس : 66316411-021
تلفن همراه : 1261536-0912
0912-3355183